0 (266) 221 61 21 - 0 (539) 200 26 46info@karacasks.com

Fitness

FİTNESS

Kelime anlamı olarak ‘’ uygunluk,sağlık,formda olma ve yetenek ‘’ anlamlarını ifade etmektedir.Diğer bir değişle aletli ya da aletsiz olarak vücudun her bölgesindeki kasları tek bir hareketle yahut birden fazla kas grubunu aynı anda çalıştırarak bireylerin sağlıklarını en üst seviyeye çıkarma hedefidir olarak tanımlanabilir.

 

KİLO ALMA

Beslenmenizde günlük alınan toplam enerjinin harcanan enerjiden daha az olması veya alınan besinlerin vücut tarafından kullanılmaması durumunda zayıf olma halinin ortaya çıkar.Kilo alma kilo vermeden daha zor bir durumdur,sabır,azim  ve inanmak gerekir.Çeşitli metabolik bozukluklar kilo almanıza engel olabilir,’’ sindirim sistemi bozuklukları,hormonal bozukluklar,psikolojik bozukluklar,yeme alışkanlığındaki bozukluklar,metabolik problem kaynaklı kullanılan ilaçlar ve yan etkileri,aşırı fiziksel aktivite yapılması vb. sebepler gösterilebilir.Kilo almanın hedefi kemik dokusunu,kas dokusunu ve vücut suyunu artırmaya yönelik olmalıdır.Kilo almak isteyen kişi sabah,öğlen ve akşam öğünlerini atlamamalı ve bu vakitler arasına ara öğünler sıkıştırmalıdır.

 

KİLO VERME

Beslenmenizde günlük alınan toplam enerjinin harcanan enerjiden daha fazla olması kilolu olma durumunu ortaya çıkarmaktadır.Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için zamana ihtiyaç vardır  ve bu süreçte sabırlı ve kararlı olmak çok önem ifade etmektedir. Çeşitli metabolik bozukluklar kilo vermenize engel olabilir,’’ sindirim sistemi bozuklukları,hormonal bozukluklar,psikolojik bozukluklar,yeme alışkanlığındaki bozukluklar,metabolik problem kaynaklı kullanılan ilaçlar ve yan etkileri,aşırı fiziksel aktivite yapılması vb. sebepler gösterilebilir.Kilo vermenin hedefi yağ dokusunu sağlık seviyeye getirmektir.Kilo vermek isteyen kişi şekerli,unlu ve tuzlu gıdalardan,paket ürünlerden uzak durarak ve egzersizi yaşam tarzı haline getirerek kilo verebilir.

 

KaracaSKS

Copyright 2017 - Karaca Spor Kültür Sanat